Yılmaz Erdoğan’ın tek kişilik oyunu: Münaşaka

Diyebilirim ki bu ülkede kıymeti en az bilinen sanatçılardan biri Yılmaz Erdoğan’dır. Yaptığı onca başarılı işe rağmen bir türlü halkın gündeminde yer edinememiş, büyük komedyenlerin arasına girememiş, hatta zaman zaman antipatiyle bakılmıştır kendisine. Bunun çeşitli sebepleri var; öncelikle Yılmaz Erdoğan kariyerine ilk kez başladığında solcu, devleti çatır çatır eleştiren bir kaleme sahipti ve belli bir kesimce sevilmiyordu. Ardından son yıllarda iktidara verdiği destekle muhalif kesimin de hışmına uğradı. Kürt kökenli olması ve Kürt halkının sorunlarından bahsetmesi nedeniyle de zaten yıllardır “PKKlı” gözüyle bakılıyor. Haliyle, yaptığı işler bir tarafa, kişilik olarak pek sevilmemiş birisi olarak sessiz sedasız bir köşede duruyor.

Ama onun tüm filmlerini ve tiyatro oyunlarını izlemiş biri olarak söylüyorum; Türkiye’de kalemini onun kadar kıvrak kullanabilen yazar sayısı nadirdir. 29 harften oluşan alfabeden bu kadar kelime oyunu çıkarabiliyor olması onun zekasının göstergesi. Bir Demet Tiyatro efsanesi, Bana Bir Şeyhler Oluyor başta olmak üzere tiyatro oyunları, Vizontele önderliğinde filmografisi… Her birine hayranım.

Şimdi son işi “Münaşaka” adlı tek kişilik gösterisi. “Cebimde Kelimeler”den yıllar sonra, tekrar sahneye çıkıyor Yılmaz Erdoğan. Gidenlerden aldığım izlenimler olumlu. Ben de en kısa sürede gideceğim oyununa.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir