Ünlülerden Referandum Açıklaması

Referandum sürecine girmiş bulunuyoruz. Liderler Evet-Hayır propagandası yapacaklar önümüzdeki 2-2,5 ay boyunca. Bu propaganda sürecinde inandırıcılıklarını arttıracak, arkalarına destek sağlayacak kişi ve sloganlar üretecekler. Kitleleri etkilemenin en ünlü yöntemlerinden biri de ünlüleri kullanmaktır ülkemizde. Çok eskiye gitmeye gerek yok, Kürt Açılımı döneminde şehir şehir gezen sanatçıları hatırlamak yeterli.

Evet-Hayır oylaması için tercihini ilk açıklayan ünlüler spor camiasından, hasılı Acun Ilıcalı’nın tayfasından oldu. Rıdvan Dilmen, Arda Turan, Burak Yılmaz, Ersin Düzen ve Murat Boz “Evet” diyeceklerini açıkladılar. Tabii oylarını “Hayır” cephesine hakaret etmeden açıklayan herkese saygımız sonsuz. Bu bakımdan bu kişilere sosyal medyadan yapılan eleştirilerin mantığı yok.

Öte yandan, “Hayır” diyen ünlülerden ses çıkmıyor. Barış Atay, Meltem Cumbul ve Haluk Levent dışında oyunu açıklayan bir isim yok. Bunun sebebini de uzaklarda aramaya gerek yok; birkaç ay önce siyasi bir olay için görüşünü belirten şarkıcı Sıla’nın başına gelenleri hatırlamak yeterli. İktidarın beğenmediği bir görüş belirten ünlülerin bir daha halkın içine çıkabilmesi çok zor. Konser iptali, televizyon kanallarına çıkamama gibi tepkilerle karşılaşabilirler. Bu bakımdan çekimser kalan sanatçıları da anlamak mümkün.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir