Ücretsiz Programlarda Bu Hafta: PhotoScape

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artık fotoğraf ve resim çekim işlemleri de artmaya başladı. Birçok anımızı ölümsüzleştirmek adına fotoğraf çekimine ihtiyaç duyuyoruz. Bilgisayar, tablet, telefon, fotoğraf makineleri ile çekilen resimler sayesinde, anı ölümsüzleştirme işlemimiz kolayca gerçekleşiyor. Özellikle telefonların yüksek çözünürlükte resim çekebilme özelliği sayesinde, artık fotoğraf paylaşımları da artmaya başladı. Ben de gittiğim yerlerde gerek tek başıma, gerekse de arkadaşlarımla fotoğraflar çeker ve daha sonra bunlar arasından güzel onları seçerek, albümüme eklerim. Ayrıca resim ve fotoğrafların üzerinde oynanabilen programların olması da; düzenleme konusunda bizlere büyük bir kolaylık sağlıyor. Bunlardan bir tanesi de; özellikle web sitesi sahiplerinin sıkça kullandığı PhotoScape olarak karşımıza çıkıyor.

Ücretsiz bir uygulama olan PhotoScape’i tablet, bilgisayar ya da telefonlarınıza rahatlıkla indirerek, resimler ve fotoğraflar üzerinde gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Resim düzenleme konusunda yaygın olarak kullanılan bir program olarak dikkat çeken PhotoScape; gerekli olan efektleri ve fonksiyonları bünyesinde barındırmaktadır. Benim bu programı tercih etme sebebim ise; diğer resim düzenleme programlarına göre daha işlevsel ve kullanışlı olması. Fotoğrafların üzerinde yapacağınız oynamalar ile onları görsel açıdan daha etkileyici bir hale getirebilirsiniz. Fotoğraflarda olmasını istemediğiniz görüntüleri kaldırabilir, efektler ekleyebilir, çerçeveler yapabilir ve resimler üzerinde yazılar ekleyerek metinli bir hale sokabilirsiniz. Mesela ben arkadaşımla güzel bir ortama gittiğimde çektiğim fotoğrafa bu program sayesinde hem efekt veriyorum, hem de “dostumla eğlencedeyiz” tarzında metinler ekleyerek, bu fotoğrafın benim için olan önemini belirtiyorum.

Kullanım kolaylığı teşkil eden PhotoScape; fotoğraflara logo ekleme imkanını da tanıyor. Özellikle web site sahipleri de özellikle bu noktada PhotoScape’ten ciddi manada fayda sağlıyorlar. Fotoğrafları yeniden boyutlandırma özelliği de mevcut. Yeniden boyutlandırma işleminde fotoğrafın orijinalliğinin kaybolmaması da beni etkileyen bir diğer özellik. Ayrıca GIF şeklinde animasyonlar hazırlayabileceğiniz bu program ile, renklendirmeler, kontrast ayarı, baskı tarzında çeşitli düzenlemeler de gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Photoscape proramını indirmek için tıklayın.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir