Türk Futbolu’nda Yeni Dönem: Video Hakem Uygulaması

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), dünyada yeni yeni uygulanmaya başlayan “video yardımcı hakem uygulaması”nı Mart ayından itibaren Spor Toto Süper Lig’e getiriyor. Sistemin başarılı olup olmayacağı meçhul ama daha şimdiden onaylayanlar ve karşıt görüştekiler cepheleşmiş durumda. Sistemi gereksiz bulanlar genellikle muhafazakar görüşte olanlar. Futbolun mümkün olduğunca teknolojiden arındırılmasını, insan unsurunun ön planda olmasını isteyenler. Fakat bu görüşün 2017 yılında demode olduğu muhakkak. Milyon dolarların döndüğü bir sektörde saha içindeki tüm yetkiyi bir kişiye verip saniyeler içerisinde karar almasını istemek acımasız olduğu kadar zarar verici bir durum. Bir hatalı kararla kulüpler maddi açıdan ciddi kayıplar yaşayabiliyorlar. Dolayısıyla artık futbolda muhafazakarlık ya da romantizm sorun çözmeye yetmiyor.

Sistemi eleştirenlerden diğer kısım ise oyunun yavaşlayacağını düşünenler. Bu kesimin görüşleri mantıklı ve üzerinde durmaya değer. Örneğin geçtiğimiz Aralık ayında oynanan FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası yarı final maçında Kashima Antlers ile Atletico Nacional karşı karşıya geldi. 28. dakikada bir penaltı pozisyonu oldu ve orta hakem Victor Kassai, videoyu izlemesi ve tartışmaları bertaraf etmesinin ardından 31. dakikada penaltıya hükmetti. Yani 3 dakika kayıp zaman oldu. Maçta bu tip pozisyon sayısının sık olması durumunda 90 dakikalık bir maç 100 dakikayı dahi geçebilir.

Yine sıkıntılı durumlardan biri, video masasında maçı takip edecek hakemlerin doğru karar verip veremeyeceği ya da baskı altında kalıp kalmayacakları konusu. Bu da iyi irdelenmesi gereken bir durum.

Fakat ne olursa olsun, futbolu geliştirmeye ve 90 dakikadaki hata sayısını minimuma indirmeye yarayan her uygulamaya destek veriyorum ben. Yıllardır hakem tartışmalarından bıktık. En azından küçük hatalar devam etse de; penaltı, hatalı gol, kırmızı kart gibi vahim hataların önüne geçilebilecek.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Türk Futbolu’nda Yeni Dönem: Video Hakem Uygulaması” için 2 yorum

 • Ocak 29, 2017 tarihinde, saat 10:08 pm
  Permalink

  Bence futbol dünyası bu uygula için çok geç kaldı, benim daha da garibime giden bunun farkında bile değiller.

  Açıkçası bana göre futbolda bilinçli olarak bu teknolojiden yaralanılmıyor. Basketbolda uygulanıp başarılı sonuç veren bu uygulamaya karşı, futbol dünyasında hala direnç var. Milyon dolarların döndüğü bu sektörde doğru ve adaletli kararlar bazılarının işine gelmiyor anlaşılan.

  Yanıtla
 • Temmuz 15, 2017 tarihinde, saat 2:16 pm
  Permalink

  Amacı dahilinde kullanıldığında mantıklı gelse de, bizim ülkemiz spor basını tarafından “bak iyi oldu, bak kötü oldu” vs. diye tartışma programlarında sıkça tartışılacak bir konu olacak gibime geliyor.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir