Terfi Mi? Ceza Mı?

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, Kanal D’nin haber dairesi başkanı oldu ve haberlerin de sunumunu üstlenerek ekran önüne geçti. Zaten CNNTürk’te program sunuyordu, bu konuya uzak kalmış bir isim değil ama tartışma programı moderatörlüğüyle haber sunuculuğu arasındaki dinamizm farkını sırtlayabilecek mi, göreceğiz…

Ahmet Hakan, kendisinin de defaatle belirttiği gibi, bir “dönek”. Ama kötü anlamda değil; bilakis herkese örnek olması gereken, bir karakter ve akıl dönüşümü bu. Yıllar önce Kanal 7’de çalışırken, sıkı bir İslamcı-muhafazakar, Erbakancı’ydı Ahmet Hakan. Ardından yine kendi deyimiyle, “mahalle değiştirdi”. Aydın Doğan’ın Hürriyet gazetesine geçti, tabii geçerken muazzam bir fikrî reform gerçekleştirmişti bünyesinde. Tayyip Erdoğan gibi “gömlek değiştirmiş”, muhiti Nişantaşı’nın lüks mekanları olmuş, İslamcılık zırhını çıkarıp, sosyal demokrat-laik bir siyasi görüşe bürünmüştü. Ben onun etliye sütlüye karışmayan, ortayolcu yazarlığını beğenmesem de geçirdiği dönüşümü takdir etmekten kendimi alamıyorum.

Kanal D’nin ana haber sunuculuğuna geçti geçeli rakiplerinden daha başarılı olamadı henüz Ahmet Hakan. Ratinglerde gözle görülür bir yükseliş yok. Haberlerin akışı ve sunuş stili değişti kanalda ama bu henüz halkın gönlünü kazanabilmiş bir değişim değil. Aksiyonu az, özel haberi az, meraklandırıcılığı az bir habercilik yapıyor şu anda. Zaten Hıncal Uluç da birkaç kez eleştirdi kendisini.

Monotonluktan sıyrılıp, biraz daha hız kazandırabilirse yayına başarılı olabilir. Bu şekilde Show, ATV ve FOX’un gerisinde kalacak gibi gözüküyor.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir