Sibirya’da Milattan Önce Yapılmış Bir ‘Ejderha’ Figürüne Rastlandı!

Sibirya’da Kökleri Milattan Önceye Rastlayan Ejderha Figürü Bulundu
Daha ağırlıklı olarak Çin gibi uzak doğu ülkelerinin simgesi olarak kabul edilen Ejderha figürü ile ilgili olarak son derece çarpıcı bir veriye ulaşıldı. Güney Sibirya’da yapılan arkeolojik çalışmalarda üzerlerine ejderha figürü kazınmış olan bronz kemer levhaları çıkarıldı.
Çin’deki Ejderha Figürlerinden Son Derece Farklı
Uzak Doğu ile özdeşleyen ejderha figürlerinden çok daha farklı olduğu iddia edilen yeni bulunan ejderha figürleri bu bölgeye özel olan bir figür olarak kabul ediliyor. Milattan önceki bir dönemde yapıldığına inanılan figürlerde yer alan ejderhanın kemeri takan kişinin koruma altına alınmasını sağlayan bir tılsım için kullanıldığı inancı ise ağır basıyor.
Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Rusya Bilimler Akademisi Arkeoloji ve Etnografi Enstitüsünde görev alan Andrey Borodovski “Güney Sibirya bölgesi milattan önce 1. milenyumun sonlarında yoğun Çin etkisinde kalsa da, ejderha resimli levhalar bu bölgede yapılmış ve Çin’deki ejderhalardan kopya edilmemiş. Bu levhalardaki ejderha figürü bölgeye özgü bir işaret olabilir.” dedi.


Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın