Sanal Kart İle Alışveriş Nasıl Yapılır? Sanal Kart Rehberi

İnternetten online alışveriş yaparken sizden kart bilgileriniz istenir. Bu bilgiler isim soyisim, kart numaranız, kartın son kullanma tarihi ve arka yüzünde bulunan güvenlik kodudur. Bu bilgileri siteye vererek kartınızı online alışverişlerde kullanabilirsiniz. Ancak bu bilgiler size özeldir ve site tarafından gizli tutulması gerekmektedir. Bu bilgileri yazmadan önce aklınıza ”Site güvenilir mi?” sorusu gelir. Sanal kart işte tam bu sırada devreye girer. Sanal Kart sayesinde kart bilgilerinizi girmeden alışveriş yapabilirsiniz. Nasıl mı? Öncelikle online ya da mobil bankacılığı kullanarak sanal kart oluşturun.

Online-Mobil Bankacılık

Sanal kart işlemine başlamadan önce kredi kartı hesabınızın bulunduğu bankaya online ya da mobil uygulama üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir. Artık işlemlerinizi internet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Giriş yapabilmek için bankanızın size verdiği şifreyi kullanıp kendinize şifre oluşturduktan sonra artık online-mobil hesabınızı kullanabilirsiniz.

Sanal Kart Kullanımı

Sanal kartınıza bir limit belirleyin ve o limitin kaç gün devam etmesini istediğinizi kaydedin. Sistem otomatik olarak sanal kart bilgileri tanımlayacaktır. Bu bilgileri kullanarak alışverişinizi içiniz rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Üstelik sadece tanımladığınız limit ve süre kadar o parayı kullanabilirsiniz.

Sanal Kart İle Alışveriş Nasıl Yapılır?

İlk önce almak istediğiniz ürünü belirleyip fiyatına bakın. Fiyat belirledikten sonra online ya da mobil bankacılığı kullanarak hesabınıza giriş yapın. Hesabınızdaki sanal karta kredi kartınızdan belirlediğiniz fiyatı tanımlayın ve limitin sıfırlanma gününü belirleyin. Buradaki amaç 1 gün belirlediyseniz o parayı kullanmamışsanız 1 gün sonra sanal kartınızdaki para tekrar kartınıza iade edilecektir. Artık sanal kartınızdaki para miktarı kadar alışveriş yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken asıl kart bilgilerinizi paylaşmaya gerek kalmadan sanal kart bilgilerinizi kullanmak en sağlıklı yöntemdir. Sanal kart ile kafanızda soru işaretleri olmadan güvenli alışverişler.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Sanal Kart İle Alışveriş Nasıl Yapılır? Sanal Kart Rehberi” için bir yorum

  • Temmuz 14, 2017 tarihinde, saat 7:34 am
    Permalink

    Yeni nesil ödeme sistemleri aslında bu güvensizliği yıkmaya çalışıyor lakin sanal kart her zaman daha garanti oluyor…

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir