Ömer Seyfettin Okumak

Özellikle son 2 yıldır neredeyse istisnasız her gün kitap okuyan bir kitap kurdu olarak, kısa hikaye merakımın da etkisiyle, Türk hikayeciliğinin en nadide isimlerinden olan Ömer Seyfettin’le tanıştım son 1 ayda. 10 kitaptan oluşan “tüm hikayeleri” serisinin son kitabındayım. Birkaç şey söylemem lazım.

Genellikle çocukluğumuzda çocuk hikayecisi olarak tanıdık biz Ömer Seyfettin’i. Milli Eğitim Bakanlığı’nın halen yürürlükte olan hatalarından biri olarak, çocuklara tavsiye edilen kitaplardandı Ömer Seyfettin kitapları. Fakat okudukça görüyorsunuz ki hikayelerin çocuklara tavsiye edilmesinden ziyade, tam tersi çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Bunun nedeni yazarın başarısızlığı değil, hikayelerin konusu.

Ömer Seyfettin’in hikayeleri zaman zaman kara mizah, zaman zaman korku türünde. Ölüm ve cinsellik de çoğu hikayenin ana konusu. Eli kopanlar, kafası patlayanlar, çeşitli işkenceden geçenler, bir yetişkin için edebi anlamda okuması zevk veren sahneler olabilir ama çocuklar için ciddi şekilde psikoloji bozabilecek unsurlar.

Öte yandan, Ömer Seyfettin’in Türkçülüğü her hikayede ortaya çıkıyor. Bu ideolojisini zaman zaman ırkçılığa varan derecede yabancı düşmanlığı şeklinde de gösteriyor. Rumlar, Arnavutlar O’nun ortak eleştiri noktaları. Ama yazarın yaşadığı dönemi, Osmanlı’nın batış yıllarını ve ülkeyi arkadan vuran azınlık unsurlarını düşünecek olursak Türkçülüğünü de, aşırı milliyetçiliğini de -bir noktaya kadar- anlayabiliriz.

Tüm bunların yanında, Ömer Seyfettin hikayeleri güzel Türkçesi’yle, akıcılığıyla, halktan karakterleri ve olaylarıyla, harika birer meşgale oldu benim için. Gerçekten okurken zevk alıyor, sayfaları hızlıca çevirirken hikayenin sonunu büyük bir merakla bekliyorum. Herkese de tavsiye ediyorum.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Ömer Seyfettin Okumak” için bir yorum

  • Ocak 29, 2017 tarihinde, saat 10:08 pm
    Permalink

    Ömer Seyfettin’in hikayelerini ben de çok seviyorum. Özellikle “Pembe İncili Kaftan” benim favorim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir