Murat Menteş’in Ruhi Mücerret Romanı

Ülkemizin yeni dönem edebiyat adamları arasında üst sıralardan birkaç dönüm arsa verebileceğimiz Murat Menteş’in son kitabı olan Ruhi Mücerret, henüz okumamış olanlar için bir kayıp olarak nitelenebilir. Özellikle “Türk Edebiyatı“na dair daha donanımlı olmak istiyorsanız ve bu kitabı okumamışsanız samimiyetinize şüpheyle yaklaşılır.

Daha önce Dublörün Dilemması, Korkma Ben Varım, Garanti Karantina, Kuzgunun Gölgesi, Kaosa Mütevazi Bir Katkı, Aynalı Barikatlar gibi kitapları ile tanıyıp sevdiğimiz Menteş, April Yayıncılık’tan çıkan yeni kitabı Ruhi Mücerret ile sosyal medyada afili sözler paylaşmak isteyenlere de doneler sunuyor. Kitapta İstiklal Savaşı’ndan yaşayan son gazi olan 100 yaşındaki Ruhi Mücerret’in tehlikeli sularda yüzerkenki cesareti, kendisinden 70 sene küçük olan kadına duyduğu yer yer platonik aşk, cinayetlerle dolu bir dünyada bünyesinde taşıdığı yaşama sevinci gibi birçok metaforik unsur da var.

Metafor dedik diye hemen korkuya kapılmayın. Bildiğiniz metaforlardan bahsetmiyoruz… Bu kitap kolay okunuyor, hemen de bitiyor. Üstelik Emrah Serbes bu kitap için şöyle diyor: “Yüz yaşından küçükseniz mutlaka okuyun!


Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir