MasterCard, ‘Parmak İziyle’ Çalışan Kartları Bu Yıl Sonunda Kullanıma Sunacak!

Parmak İzi İle Çalışan Kredi Kartları 2017 Sonuna Kadar MasterCard Tarafından Hayata Geçirilecek
Banka kartı ve kredi kartı kullanımlarının her geçen gün artmaya devam ettiği günümüzde sektörde yaşanan güvenlik açıkları da korkutucu boyutlara ulaşmış durumda. Konu hakkında özel bir çalışma yürüten MasterCard güvenlik sorunlarını tamamen çözecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor.
Yıl Sonunda Çalışmalar Tamamlanacak
Kredi kartı dolandırıcılığı için geliştirilen tüm yöntemlerde dolandırıcıların bir açık bulması üzerine MasterCard yepyeni bir teknoloji üzerinde çalıştığını duyurmuştu. MasterCard tarafından geliştirilen parmak izi ile çalışan kredi kartı projesinde firmanın sona yaklaştığı ve yıl sonuna kadar projeyi hayata geçireceği iddia edildi.
Yeni proje ile beraber tüm MasterCard kredi kartı ve bankamatik kartlarının üzerine özel birer chip yerleştirilecek. Parmak izi sensörü sayesinde kredi kartını kartın sahibinden başka hiç kimse kullanamayacak. Sistemde özel POS cihazları dağıtılacak bu cihazlar sayesinde kredi kartının üzerinde yer alan parmak izi ile o esnada POS cihazını kullanarak harcama yapmak isteyen kişinin parmak izleri karşılaştırılacak.


Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın