Karanlık Madde Aydınlanmaya Devam Ediyor

Evrendeki galaksileri birbirine bağlayan karanlık madde aydınlanmaya devam ediyor.
Bilim insanları merakla karanlık maddeyi araştırmaya devam ediyor. Araştırmalar devam ettikçe yaşadığımız evren hakkında daha çok bilgi edinmemize olanak sağlayacak.
Galaksileri birbirine bağlayan bu karanlık madde, astronomlar için merak içinde araştırılıyor. Araştırmalar, karanlık maddenin galaksileri birbirine bağladığını, kozmik bir karanlık doku olduğunu gösteriyor. Bilim insanları ne kadar araştırma yapsalar da karanlık maddeyi gözlemlemekte çok zorlanmaktadırlar. Bunun sebebi ise kara deliğin ışıkları yutmasıdır.
Kanada’daki Waterloo Üniversitesi’nden bir astronomi profesörü olan Mike Hudson, “Bu görüntü öngörülerimizin ötesine geçerek gördüğümüz ve ölçebileceğimiz veriler sundu” ifadelerini veriyor. Karanlık maddenin evrenin %27’si oluşturduğu söyleniyor. Söz konusu bu karanlık madde ışığı yansıtmıyor ve absorbe etmiyor.
Araştırmalar devam ederken zayıf gravitasyonel mercek tekniği denilen bir tekniği kullanan Waterloo Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olan Hudson ve yazar Seth Epps, bu teknikle bir illüstrasyon oluşturdular. Araştırma yapan ekip, “Bu tekniği kullanarak, sadece evrendeki bu karanlık madde ağlarının var olduğunu göremeyiz fakat bu bağlantıların galaksileri bir araya getirme derecesini de görebiliriz.” şeklinde konuşuyor.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Karanlık Madde Aydınlanmaya Devam Ediyor” için bir yorum

  • Temmuz 17, 2017 tarihinde, saat 3:17 pm
    Permalink

    Evrende keşfedilmemiş o kadar şey daha varki hepsini öğrenmeye hayatımız yetmeyecek malesef. En çok merak ettiğimde dünyada bu kadar benzer güneş sistemleri daha varsa başka gezegenlerde hayat olup olmadığı…

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir