iOS 10.3 ile iPhone daha da hızlanacak

Apple, Samsung ile olan amansız rekabetinde geri kalmamak için yeni sürümler ve özellikler getiriyor. Son olarak iPhone’lar için iOS 10.3 sürümünün geleceği duyurulmuştu. Okuduğum haberlere göre Apple’ın yeni dosya sistemi olan APFS, iPhone’ları gözle görülür bir biçimde hızlandıracakmış.

iOS 10.3 sürümü ile birçok özellik getiriyor Apple. Bu özelliklerin ana noktaları da iPhone’ların daha hızlı çalışmasına yönelik olacakmış. macOS Sierra’da denenen APFS dosyalama sistemi, iOS cihazlarda da yer alacak. APFS (Apple File System/Apple Dosya Sistemi), iOS 10.3 beta 1 ile denenmiş ve ciddi performans artışları görülmüş.

Yapılan testlerde iOS 10.3 beta 1 yüklü “tüm” iPhone’ların iOS 10.2.1 sürümlü iPhone’lara göre “çok daha hızlı” çalıştıkları gözlemlenmiş. Özellikle de telefonların açılış sürelerinde ciddi farklar meydana gelmiş.

Açılış süreleri arasındaki fark şu şekilde gözlemlenmiş:

– iPhone 5’te 7 saniye
– iPhone 5s ve iPhone 6’da 6 saniye

6 ya da 7 saniyenin günümüz telefon müptelaları için ne denli büyük bir süre olduğu kuşkusuz!

Sonuç olarak denebilir ki, telefonlarımız artık gittikçe hızlanacak. Zira Apple’ın bu hamlesine Samsung’un kayıtsız kalması mümkün değil. Kümülatif olarak kullanış hızları artacaktır telefonlarımızın. Hayırlı olsun.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir