Hazır Yazılım Mı, Özel Yazılım Mı?

Teknolojinin ilerlemesi ve sonunda yeni gelişimlerin yaşanması ile birlikte muazzam bir ölçüde yazılımsal gelişmeler yaşandı. Bununla birlikte, benimde kendime sık sık sorduğum sorulardan birisi olan hazır yazılım mı özel yazılım mı? Sorusu, aslında bütün yazılımcılar ve geliştiriciler tarafından da soruluyor.

İşin özünde hazır yazılım kaynaklarını kullanmak, kısa zamanda yapılması gereken işleri pratik bir şekilde eritmek ve o en zor anlardan sıyrılıp, bir fincan kahve eşliğinde müzik dinlemek için çoğu zaman kurtarıcı gibi oluyor. Fakat işin özgünlüğüne ve gelişimsel açısına bakıldığında durumlar hiçte öyle değil.

Fikrim bir kenara, hazır yazılım kullanımını pek tasvip etmiyorum. Netice de emek kısmı bir yana bu tarz ihtiyaçlarda doğan yazılımlar yeniliklerle dolu. Özel yazılım kullanmak, her şeyi en baştan ve dilediğin gibi kullanmak hem işi daha özgün hem de daha güvenilir kılıyor. Nitekim herkesin yapısı, kodlaması ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olduğu ve herkesin de kullandığı hazır yazılımların güvenliğinden bahsetmeme bile gerek yok. Eğer bir iş hem özel, hem tek, hem de güvenli olacaksa yazılması gereken yazılım, her zaman için özel yazılım olmalıdır.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir