Filipinler Koyunda 1,5 metrelik Solucan Keşfedildi

Bilim insanları garip bir beslenme biçimi olan ve görünce çok şaşıracağınız bir yaratık keşfetti. Bu kükürt yiyen yaratıklar Filipinler koyunda keşfedildi.
Filipino koyunda yaşayan, kükürt yiyen fakat ne olduğu tam bilinemeyen solucana benzeyen bir yaratık keşfedildi. 1,5 metreye kadar uzayabilen bu yaratığın istiridyelerde uzaktan akraba olduğu söyleniliyor. Bu canlının nerede olacağını Utah Üniversitesi’ndeki bir kimya profesörü ve meslektaşları profesyonel kameralarla keşfettiler. Çamurlu bir deniz tablasında toplandığı görülen bu yaratıklar, kabuklu deniz hayvanlarının arasında en uzunu olarak kayıtlara geçti.
Bu solucanlar topraktaki parçacıkları sindirerek besleniyor. Fakat bunlarla yetinmeyen bu yaratık aynı zamanda deniz tabanı tortullarında ve çamurlu zeminlerde de besin arıyor ve sindiriyor. Araştırmacıların aldığı 5 tane numune hala incelenmekte. Bu dev solucanlar, besinlerini sindirmek için ve yemek için karbon sağlamak zorundadırlar. Karbon sağlamak için simbiyotik bakterilere ihtiyaç duyarlar. Bakteriler bu dev yaratıkların solungaçlarında yaşadıkları görüldü. Bilim insanları bu yaratığı ve üzerindeki bakterileri elektron mikroskoplarını kullanarak inceliyor.


Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.