Fikirlerinizi Gözleriniz Ele Veriyor

Araştırmacılar her geçen gün beden dili, vücudumuz hakkında yeni bir bilgi sahibi oluyorlar. Araştırmacılar, yeni bir fikir bulunduğunda yada bir problem çözüldüğünde gözlerde hareketlilik olduğunu söylüyor.
Ohio Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, yeni bir fikir bulduğunuzda, bir problemi çözdüğünüzde ve ya yeni bir olayı kavradığınızda gözleriniz bunu belli ediyor. Bu araştırma, insanlarda gözlerinde meydana gelen hareketlikler incelenerek yapıldı. Bu kavrama Avrupa’da “epifani” yani “aydınlanma anı” deniyor. Aynı zamanda bu kavramı Ohio Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ian Krajbich ve araştırma görevlisi olan James Chen; epifani anını “ani, beklenmeyen ve geri dönüştürülemez” olarak tanımlandıkları raporda yazıyor.
Araştırmalar 59 adet öğrencilere bilgisayarda bir strateji oyununu oynatmalarıyla başladı. Bu öğrenciler oynadıkları oyunun nasıl olduğunu çözmeye çalışırken araştırmacılar da öğrencileri gözlemledi. Bu araştırmaya katılan deneklerin %42’si oyunu çözebilirken %37’si başarılı olamadı. Oyunu çözebilen öğrencilerde epifani gerçekleşti. Oyunu çözme anında gözlerinde hızlı hareketler gözlemlendi.


Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın