Ferzan Özpetek İstanbul’u Kırmızıya Boyuyor

Özellikle festival filmlerine yabancı olmayanların Hamam, Harem Suare, Mükemmel Bir Gün gibi filmleriyle tanıdığı Türk asıllı İtalyan yönetmen Ferzan Özpetek, yeni filmi İstanbul Kırmızısı ile izleyicisine yeniden okkalı bir selam verdi. “Türk Sineması”nda Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Semih Kaplanoğlu, Yeşim Ustaoğlu, Reha Erdem gibi usta isimlerle birlikte anılan Özpetek, yeni filmi ile de kendine has sinemasının izlerini gözler önüne seriyor.

Filmin senaryosunda yine Özpetek ile Gianni Romoli ve Valia Santella’nın imzası var. Oyuncu kadrosu ise bir hayli kalabalık ve tanıdık: (Alfabetik olarak)Halit Ergenç, Mehmet Günsür, Nejat İşler, Reha Özcan, Serra Yılmaz, Tuba Büyüküstün ve Zerrin Tekindor.

Travmatik olaylar çerçevesinde 20 sene boyunca Londra’da editörlük ve yazarlık yapan Orhan Şahin’in, meşhur yönetmen Deniz Soysal’ın birinci kitabına yardımcı olmak amacıyla İstanbul’a gelmesiyle son derece karmaşık olaylar zincirinin ortasında bulur kendini. Deniz, kendisiyle görüştükten sonra ortadan kaybolmuştur ve Orhan, bir daha Deniz’i göremeyeceğine inanmaktadır. Bu karmaşıklık Deniz’den kaynaklanmaktadır ama çözebilecek olan Orhan mıdır…

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir