Battlefield 1 Türkiye’de yasaklanıyor mu?

Hem dünyada hem de ülkemizde gerek grafiksel detaylar, gerek hikayesi gerekse seslerinin başarısı nedeniyle merakla beklenen ve Osmanlı Devleti’nin de var olduğu dönemleri içine alan bir zaman diliminde geçen Battlefield 1’in Türkiye’de yasaklanma ihtimali konuşuluyor. Bu ihtimalin gerekçesi ise oyundaki kimi kısımlarda Osmanlı’ya saldırılmasının zorunlu olması. Oyun severler arasında bu duruma iki farklı açıdan yaklaşanlar var. Bazı oyuncular bunun bir oyun olduğunu, ciddiye alınmaması gerektiğini ifade ederken bazı oyuncular ise bu durumu milli tarihe ve geçmişe saldırı olarak gördüklerini belirtiyor.

Oyunda tartışmaya yol açan hikaye modunda İngiliz veya Anzac askeri olanlar Osmanlı askerlerine ateş ediyor ya da Osmanlı köylerine bomba atıyor. Bu durum da oyun severler tarafından kasıtlı bir hamle olarak görülüyor. Oyun severlerin Battlefield 1’deki birincil tepkisinin temelinde ise Türklüğe hakaret gerekçesi yatıyor.

Battlefield 1’in Türkiye’de yasaklanmasına ilişkin birincil ağızdan ve resmi olarak bir açıklama yok fakat bu şikayetlerin artması oyunun yasaklanmasına neden olabilir. Buna benzer bir durum Çin’de yaşanmış ve söz konusu oyun Çin’de yasaklanmıştı.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir