Barış Manço’nun Ardından 18 Yıl

Bu ülkenin gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarındandır Barış Manço… Kendi başına ekol yaratmış; şarkıları, fiziği, hareketleri, hatta konuşması, yaptığı televizyon programları ile fenomen olmuştur. Bugün ölümünün 18. yıldönümü. 1999 yılında aramızdan ayrıldı Barış Manço.

200’den fazla beste yapmış “Barış Abi”. Kol Düğmeleri benim en sevdiklerimdendir; ama herkesin kendine göre favori bir parçası vardır.

1943 yılında Üsküdar’da doğar Barış Manço. Daha çocukluk yıllarından itibaren müziğe ilgi duymaya başlar; gitar ve piyano dersleri alır. 1958’de “Kafadarlar” adında bir müzik grubu kurar. İlk bestesi “Dream Girl”dür. Liseden sonra eğitimini Belçika’da sürdürür. Burada resim, grafik, iç mimari dersleri alır. Burada Fransızca besteler yapar, “Les Mistigris” adlı bir gruba katılarak çeşitli ülkelerde konser verir. 1988’de TRT’de “Barış Manço ile 7’den 77’ye” adlı bir çocuk programı sunmaya başlar, program yıllarca sürer. Ülkede sevmeyeni yoktur.

31 Ocak 1999’da, 56 yaşındayken, Kadıköy Moda’daki evinde kalp krizi geçirir. Hastaneye yetiştirilse de ölümü çok gecikmez ve maalesef aramızdan ayrılır. Arkasında muazzam eserler bırakmıştır.

Huzur içinde uyu Barış Manço.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir