Avrupanın Prensi: BEŞİKTAŞ

Beşiktaş hayranı biri olarak hem blog yazıp hem dün akşamki maça değinmesem olmaz. Beni takip edenler, beşiktaş sevgimi bilir. Bu yüzden maça dair duygularımı paylaşmak istiyorum.

Ligde başka, Avrupa’da bambaşka bir futbol sergileyen Beşiktaş için artık 3 maçın sonunda Avrupa’nın yeni prensi desek yeridir. Dün gece de yine Fransa’da, Monaco gibi dev bir takım karşısında tarih yazdı. Üstelik çok fazla pozisyon üreten, Avrupa’nın en güçlü hücum hattına sahip olan takımlar arasında gösterilen Monaco’ya bana göre çok fazla pozisyon bile vermedi. Beşiktaş ayağı titremeden oynadı, iyi pas yaptı, pozisyon üstünlüğünü ele aldı ve maçı da bileğinin hakkıyla kazandı.

Ligde son 3 maçta topladığı 1 puan ile eleştirilerin odak noktası haline gelen Beşiktaş; Avrupa’da sergilediği futbol ile dillere destan bir konumda kendisine yer edinmiş durumda. Şampiyonlar Ligi’nin şuana kadar bana göre en başarılı takımları arasında ilk 3 sırada Beşiktaş’ı sayabiliriz. Üstelik yerli golcümüz Cenk Tosun da, üst düzey bir forvet olduğunu her geçen gün bir kere daha gösteriyor. Dün gece de 2 gole imza attı ve Beşiktaş’ın 3 puanı kazanmasındaki en büyük payın sahibi oldu. Beşiktaş maçta 1-0 geriye düştükten sonra Eyvah, buraya kadarmış, yine hüsran mı başlıyor Türk takımları için dedim ister istemez. Ancak Beşiktaş bunu çabuk atlattı ve müthiş bir Cenk Tosun golü ile skoru eşitledi. Oyun üstünlüğünü de 1-1’den sonra tamamen eline geçiren Beşiktaş; direkten dönen bir pozisyonun ardından yine bir Cenk Tosun golüyle zafere ulaştı. Maç 2-1’e geldiğinde ben Monaco’nun tabiri yerinde ise; tankla tüfekle tek kaleye oyunu yığacağını düşünüyordum, ancak öyle olmadı, Beşiktaş iyi top yaptı ve pozisyona da girdi. Şampiyonlar Ligi’ndeki 3. Maçından da alnının akıyla çıkan Beşiktaş; 3’te 3 yaparak, 9 puanla zirvede tek başına kaldı ve en yakın rakibi ile arasında 5 puanlık bir fark oluştu.

Beşiktaş için Avrupa’nın yeni prensi başlığını attım ve bunu hak ettiklerini de düşünüyorum. Ligde yaşadıkları durum ise, bazı futbolcuların bencil davranışlarına bağlıyorum. Lens, Babel, Querasma bunların başında geliyor. Ancak Beşiktaş ligde de yeniden kendine gelecektir, Avrupa’da ise artık bir üst turda diyebiliriz, nereye kadar gideceğini ise; hep birlikte göreceğiz.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir