Aşırılığın Zaferi: Trump

Tüm dünyada terör saldırılarının yüksek şiddetle artması ve Ortadoğu’nun kaynayan kazan durumunda olması, “küreselleşme” olgusunun doğal uzantısı olarak, dünyanın tüm ülkelerini az ya da çok etkiliyor. Aynı sebeple, yıllardır küreselleşmeye “sol”dan gelen eleştiriler, ilginçtir, bu kez “sağ”dan gelmeye başladı. Hem de radikal sağdan.

İngiltere’nin “Brexit” hamlesinden sonra Fransa, İtalya, Hollanda gibi ülkelerin iktidar ya da muhalefet partilerinden milliyetçi, popülist, korumacı hamleler, söylemler geldi. Tam da dünya yeni bir noktaya mı sürükleniyor derken, ABD’de Donald Trump başkan oldu!

Trump’ın başkanlık seçimini kazanmasını tek başına değerlendirmek yerine tüm dünyanın siyasi ve kültürel olarak nereye gittiğini analiz ederek düşünürsek olaylara daha açık bir şekilde bakabiliriz. Trump’ın, yükselen radikal sağ akımın en müthiş temsilcisi olduğunu unutmadan tabii…

Trump’ın göçmen, yabancı ve Müslüman karşıtı söylemleri tüm dünyada yeni bir döneme girildiğinin işareti. Zira ekonomik ve siyasi açıdan dünyanın en güçlü ülkesi olan ABD’de yapılan politika değişikliklerinin yerelde kalması düşünülemez. Bu bakımdan, ABD’nin yeni politikalarını artık hiç olmadığı kadar yakından izlemek zorundayız.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir