Aşırı Terleme ve Nedenleri

Gün içerisinde elleriniz aşırı terlemeye maruz kalıyor ve insanlarla tokalaşmaktan bile çekiniyor musunuz? Özellikle koltuk altı bölgenizde aşırı terleme, kötü koku oluyorsa ve deodorant kullanmanıza rağmen bu kokular önlenemiyorsa, ayrıca sadece sıcak ortamlarda değil gün içerisinde her zaman terlediğinizi düşünüyorsanız; aşırı terleme probleminiz var demektir. Sizlere tavsiyem zaman kaybetmeden bir uzman doktordan yardım alın. Aşırı terleme sorunu birçok hastalığın habercisi olabildiği gibi hormonal bozukluğun sebebi de olabilir.  ​​​​​​

Peki, aşırı terlemeye neden olan hastalıklar nelerdir? Sizlere biraz bunlardan bahsetmek istiyorum. Aşırı Terleme sorunları kalp hastalıklarından sinir hastalıklarına kadar birçok hastalığın sebebi olabilir.

Enfeksiyon hastalıklarında aşırı terleme olayı görülebilmektedir. Örneğin; hastaysanız ve ateşiniz yüksek ise ani ve aşırı terleme ile ateşiniz normale dönebilir. Özellikle zatürre bademcik iltihaplanmalarında, tifo gibi hastalıklarda.

Kadınlar da menopoz zamanında ani gelen sinir ve terleme görülebilir. Kanser hastalarında, ya da bulunan tümörler sempatik sistemi ani uyararak terlemeye sebep olmaktadırlar. Kalp rahatsızlığı olanlar da nefes darlığıyla birlikte terleme meydana gelmektedir. Ayrıca akciğer rahatsızlıklarında da nefes darlığıyla terleme görülmektedir.

Ruhsal bozukluklarda da aşırı terlemeye maruz kalabilirsiniz. Ayrıca; tansiyon düşmesi, aşırı kanamalarda, kalp krizi ve şeker düşmesi gibi durumlarda aşırı terleme görülmektedir. Aşırı Terleme sebebini tam olarak teşhis edilebilmesi için mutlaka en yalın zaman da dâhiliye gitmeniz önerilir.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir