Arafta Kalmış Bir Yazarın Kitabı: Oğullar Ve Rencide Ruhlar

Ülkemizin yeraltı ile yerüstü edebiyatı arasında sıkışmış, arafta kalmış yazarları arasında en bilinenlerden biri de bana göre Alper Canıgüz’dür. Ne tam olarak yeraltı diye sınıflandırılabiliyor ne de popüler kültürün esiri oluyor. Aslına bakarsanız bu arafta kalma durumu bir bakıma ümit verici çünkü arada kalan insan yazınsal anlamda daha verimli olabiliyor. İşte bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü Canıgüz’ün kalemi, okuyucunun dimağında iz bırakıyor.

Tatlı Rüyalar, Oğullar ve Rencide Ruhlar, GizliAjans, Cehennem Çiçeği gibi ses getiren, düşündüren, “Vay be” dedirten kitaplara sahip olan Canıgüz’ün en okunası kitabı ise bence Oğullar ve Rencide Ruhlar…

Alper Kamu, kitabın baş kahramanı ve sadece 5 yaşında ama tavrı, hareketleri ve sözleri belki hayatın tokadından nasibini almış 70 yaşındaki bir adama eşdeğer. Bu bağlamda zaten kitabın tanıtım metninde yer alan”Beş yaş insanın en olgun çağıdır; sonra çürüme başlar.” cümlesinden nasıl bir kitap olduğuna dair bir kanıya sahip olabilirsiniz. Kitap boyunca 5 yaşındaki Alper Kamu’nun dedektif misali hikayesini okuyor olacaksınız ve bittiğinde kafanızı yastığa rahat koyabilecek misiniz emin değilim.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir