Android Cihazlarda Gizliliği Koruma

Günümüzde milyonlarca kişinin kullandığı telefon veya tabletlerde yüklü olan bu işletim sistemi ile elimizin altındaki küçücük cihazlarla dünyanın her yerindeki ve her anındaki gelişmeleri takip edebiliyor, kişisel bilgilerimizi bu cihazlarda tutuyoruz.

Peki, bu cihazların güvenliğini nasıl sağlayacağız? Küçücük önlemlerle istemediğimiz olayın önüne geçmek mümkün.

Android cihazlarda gizliliği koruma

1- İnternet: Her cihazın uygulamalarını çalıştırabilmesi için gerekli olan interneti ya kendi hattımız üzerinden ya da WİFİ ile kablosuz sağlayıcılar üzerinde sağlıyoruz. Kendi hattımızın sağladığı internet değil de genel kapsamlı veya ücretsiz WİFİ ağları bilinçli kullanılmadığında oldukça tehlikeli olabiliyor. Özellikle bankacılık işlemleri veya sosyal hesaplarımızı bu ağlar üzerinden yapmamalıyız. Kötü niyetli 3. kişilere karşı tamamen güvenliksiz bir pozisyonda kalabiliriz. Bu ağlar üzerinden hesap bilgileriniz, kredi kartı bilgileriniz veya sosyal hesap şifreleriniz kolaylıkla ellerine geçebilir.

2- Kaynağı doğrulanmayan uygulamalar: Bu tür uygulamaları “eğer uygulamaya yada kaynağına güvenmiyorsanız” kesinlikle aygıtınıza indirip kurmayın. Sizlerden kurulum anında alacağı izinler sayesinde tüm bilgilerinize kolaylıkla ulaşabilir ve tehlikeli boyutlarda kötü sonuçlar doğurabilir.

3- Cihaz içindeki üretici tarafından sağlanan güvenlik prosedürlerine kesinlikle uyun.

Bu küçük önlemler sizleri bir nebzede olsa  koruyacaktır.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir