Amatör Bir Mucit Tarafından, Tarantuladan Esinlenilerek Yapılan Robot

Tarantuladan Esinlenen Amatör Mucitin Yaptığı Robot Örümcek Büyük İlgi Görüyor
Robot teknolojisi her geçen gün büyümeye devam ederken bu alanda hizmet veren milyon dolarlık yazılım şirketlerinin yanı sıra amatör mucitlerde fikir ve proje üretimine devam ediyor. Bunlardan biri de Norveç’te yaşayan Kare Halvorsen.
Evinin Garajında Robot Örümcek Yaptı
Robot teknolojisine gönül veren amatörlerden farklı olarak Norveçli Kare Halvorsen projesini gerçeğe dökmeyi başarmış biri olarak öne çıkıyor. Milyar dolarlık şirketlerin her türlü imkanlarına sahip olan teknolojik tesislerinden farklı olarak Halvorsen robotunu tamamen kendi imkanları ile evinin garajında üretmeyi başarmış bir isim olarak öne çıkıyor.
Özel sektörde mühendis olarak çalışması nedene ile Halvorsen’in robot örümcek projesinin üzerinde sadece işten arta kalan zamanlarında çalıştığı buna rağmen kısa sürede sorunsuz olarak projesini tamamlamayı başardığı da gelen bilgiler arasında bulunuyor.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Halvorsen “MX-Phoenix, her bacak üzerinde üç motor bulunan altı bacaklı yürüme makinesidir. Neredeyse tüm parçalar 3D baskı ile üretilmiştir. Özel yapım bir uzaktan kumandayla yönlendirilir. MX-Phoenix, hexapodlu (altı bacaklı) robotların çoğunun aksine yalnızca düz ve seviye zemini değil engebeli arazilerde de yürüyebilir. 18 motor, yerleşik bir mikro denetleyici içinde hesaplanan gelişmiş kontrol algoritmalar kullanılarak kontrol edilir. ” dedi.


Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın