Açık Sır Kitap İncelemesi

2016’ya veda ederken Aralık ayının ortalarında satışa çıkmış olan Açık Sır adlı kitap gerek içeriği gerekse tasarımıyla göz doldurmaktadır.

Stella Rimington tarafından bir otobiyografi olarak yazılmış olan kitap 288 sayfadan oluşmakta ve seçkin kitap basımlarında hizmet vermekte olan Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmakta. Dilek Şendil tarafından Türkçe ‘ye çevirisi yapılmış olan açık sır kitap konusu Britanya’nın iç işleri istihbarat servisinde genel direktör olarak çalışmış olan Stella Rimington’un hikâyesidir. Hem hayat hikâyesine hem de başarılı kariyerine yer verdiği kitapta dikkat çekici anılara da yer verilmektedir.

Bir kadın olarak okuduğumda iş hayatıyla aile hayatının dengelenmesinin ne denli zor olduğunu bana da anlatan bu kitabın belki de en önemli özelliği ana karakterin MI5’in ilk kadın genel direktörü olarak çalışmış olmasıdır. Kitapta klasik erkek egemen istihbarat kimliğinin bir kadın eliyle ne denli farklılaşıp heyecan kazanabildiği de fark edilenler arasında sayılmaktadır. İstihbarat ve gizli servisler konusunda ilgisi olan kişilere önerilebilecek olan bu kitap kimi zaman okuyucuyu şok edecek gerçekleri de gün yüzüne çıkarmaktadır.

Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir