ABD’den Instagram’da Ürün Reklamı Yapan Ünlülere Ciddi Uyarı!

İnstagram’da Gizli Reklam Yapan Ünlülere Amerika’dan Sert Uyarı
Son yıllarda özellikle de ünlü isimlerin aktif olarak kullanmaya başladıkları İnstagram sosyal paylaşım ağı aynı zamanda ünlülerin yoğun olarak reklam geliri elde ettikleri bir alan olarak ta öne çıkıyor. Ancak yapılan sert uyarı ile ünlülerin bu kazançlarına sekte vurulacak gibi görünüyor.
Federal Ticaret Komisyonu Resmen Uyardı
Amerika Birleşik Devletlerinde kendilerine “Kamu Vatandaşı” ismini veren bir sivil toplum kuruluşunun Federal Ticaret Komisyonuna yapmış olduğu başvuru ile alınan karar sonucunda artık ünlülerin kesinlikle İnstagram hesapları üzerinden gizli reklam yapmaları yasaklandı.
Federal Ticaret Komisyonu konu hakkında yapmış olduğu incelemeler sonucunda sayıları 90’nı aşan pazarlama şirketi ve ünlülere bir mektup yollayarak bundan sonra bu tip reklam paylaşımlarını yaparken mutlaka bunun para karşılığında yapılan bir reklam olduğunu belirtmelerini zorunlu kıldı. Özellikle de İnstagram’da milyonlarca takipçisi olan ünlü isimlerin yapmış oldukları paylaşımlar gençler tarafından takip edildiği için “maskelenmiş pazarlama ve gizli reklam” iddiaları büyük eleştirilere neden olmuş ve Amerika’da uzunca bir süre tartışılmıştı.


Erhan Yıldız

İstanbul doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu, blog sevdalısı.

Bir Cevap Yazın